Welcome to

Egginton Primary School

Church Road, Egginton, Derbyshire, DE65 6HP

Our Governing Body:

The school Governing Body is responsible for overseeing many of the strategic decisions of the school. A key role is to act as a ‘critical friend’: to support, to challenge, to ask questions, ultimately to represent the school community.

The Governors are responsible for making sure that the school provides a high quality education for all of the children in a safe and secure environment. They set the school aims and policies, agree the budget and work with the Headteacher who has day to day responsibility for the management of the school. The full Governing Board meets at least twice a term and smaller working groups also meet regularly to progress curriculum and resourcing matters. Each year the Governing Body produces a report for parents, which outlines the work of the school during the year. Governors are available to discuss matters with parents at school events or by direct contact from the details included as an insert to the brochure. 

The Governing Body at Egginton Primary School consists of 10 Governors:  

2 Parent Governors,

1 LA Governor,

5 Co-opted Governors,

1 Staff Governor and the Headteacher.

The Governing Body is constituted in accordance with the School Governance (Constitution) (England) Regulations 2012  

Clerk to the Governors – Mrs. Lisa Pepper.

 

Egginton Primary School – Governing Body

Name

Category of Governor

Date of appoint- ment

Term of office

Register of business interests and known relationships between governors/
staff

Roles in other education institutions

Meetings missed since September 2015

Lucie Holmes

Staff Governor

November 2015

4 years / duration of employ- ment

None

None

09.5.17
13.11.18

James Boyles

Co-opted Governor

November 2013

4 years

None

None

29.09.15
26.04.16
15.11.16
09.05.17

David Davenport

Parent Governor

March 2015

4 years

None

None

15.11.16
16.01.18
01.05.18
13.11.18

Andy Farrow VICE-CHAIR

Co-opted Governor

March 2013

4 years

None

None

17.11.15

Patricia Morgan CHAIR

Co-opted Governor

November 2010

4 years

None

None

None

Richard Kitching

Headteacher

January 2017

Duration of post

None

None

16.01.18

Heloise Davies

Co-opted Governor

January 2018

4 years

None

None

None

Mike Sayer

Co-opted Governor

October 2017

4 Years

None

None

01.05.2018

Faye Russell

Local Authority Governor

December 2017

4 Years

None

None

25.09.2018

Vacancy

Parent Governor

 

 

 

 

 

(2 Parent/5 co-opted/1 Headteacher/ 1 LA/1 Teaching Staff = 10)


Governor Committee Structure

 

Committee

Chair

Members

Resources

Andy Farrow

James Boyles, Andy Farrow, Tricia Morgan,
Richard Kitching, Faye Russell

Teaching & Learning- Curriculum

Tricia Morgan

Tricia Morgan, Richard Kitching, Ellie Davies, David Davenport, Lucie Holmes, Mike Sayer

Personnel & Staffing

 

All Governors

 

 

Governors who have left since September 2014

 

Governor details

Type

Date of Appt

Term of Office

Date of Completion

Register of business interest and known relationship between
govs/staff

Roles in other Education establishments

Attendance Record

Michael Sayer

Parent
Governor

19.11.2012

4
years

31.08.2016

None

None

67%

Karen
Hammond

Staff
Governor]

20.09.2001

4
years

31.08.2016

Staff
member

None

67%

Kim
Taylor-Day

Co-opted Governor

19.01.2015

4
years

19.01.2016

None

None

75%

Mark Czechowski

Co-opted Governor

18.11.2008

4
years

14.06.2016

None

None

64%

Karen Puszczynska

Head Teacher

01.01.2015

 

31.12.2016

Staff

None

100%

Paul Hartshone

LA
Governor

05.04.2006

4
years

21.07.2017

None

None

67%

Marco Fappiano

Parent Governor

05.11.2015

4
years

21.07.2017

None

None

100%

Fiona Solman

Co-opted Governor

19.06.2012

4
Years

16.01.2018

None

None

71%

Ranjit Toor

Parent Governor

15.07.2014

4
Years

14.07.2018

None

None

75%